רובוטיקה

רובוטיקה הינה תחום הנדסי המעורב בבניית מכונות המסוגלות לבצע פעולות המדמות את היכולות התבוניות של בני אדם. מוסכם בעולם הרובוטיקה שעל הרובוט לשאת תכונה תבונית כלשהי, לצד הפעלת זרוע מכנית ויכולות חישה באמצעות חיישנים. מכיוון שרובוטיקה הינה תחום רחב ביותר, אין הגדרה אחת קבילה למונח רובוט, והמונח מתייחס לפעמים גם לתוכנות מחשב, כמו רובוטי הסריקה של גוגל המבצעים פעולות תבוניות על גבי רשת האינטרנט.
 
 

קצת היסטוריה


רובוטיקה הינה תחום חדש ביותר.
חשוב להבין שעד לפני 50 שנה המחשבים שאנו רואים היום בכל חדר תפסו נפח של בניין שלם
והיו מסוגלים לבצע פעולות בסיבוכיות של מחשבון בלבד.

בשנת 1950 נכתב הספר "אני – רובוט", שהיווה השראה למהנדסים ברחבי העולם,
ואף טבע את המונח רובוט, כפי שהוא ידוע כיום כפנייה לסוכן מכני שמדמה פעולות אנושיות.
המילה רובוט מגיעה מהמילה הצכ'ית רובוטה, המתארת עבודה מאולצת. בעבר החשש להשתלטות
עוינת של רובוטים היה ממשי מכיוון שממילא כל התחום נראה כדמיוני וקיקיוני, כך שאפשר להפליג
עם הדמיון רחוק מאוד.
 
רובוטיקה
 
באותו ספר כתב המחבר את שלושת חוקי הרובוטיקה, שלמעשה ימנעו מרובוטים מלהשתלט על העולם. אל מול החשש הגדול, ההתקדמות הענפה בתחום זה הצליחה לחדור לכל התחום, ואף לתחום הרפואה, שבו מתבצע שימוש ברובוטים לצרכי מדידה ובקרה וקיום תהליכי חיים בהפעלה מכנית חיצונית. אין ספק שעשינו כברת דרך בתחום זה, אך הדרך עוד ארוכה.

כיצד הרובוטיקה משנה תהליכי ייצור תעשייתיים

עד סוף המאה ה-19 תהליכי ייצור היו תלויים בכוח בעלי חיים ובני אדם -כוח מכני פיזי. בסוף המאה ה-19 החלה המהפכה התעשייתית, שביססה תהליכי ייצורתעשייתיים על כוח קיטור ומכונות. עם תחילת המהפכה התעשייתית האנושות חוותה התקדמות טכנולוגית בקצב מעריכי, התקדמות שלא נראתה כמוה משחר הימים. כחצי מאה לאחר המהפכה התעשייתית החלו להשתמש בתהליכי ייצור ממוכנים כדי לזרז תהליכי ייצור וליצור אוטומציה. מכיוון שמדובר בסדרות ייצור מונוטוניות של אלפי פריטים זהים, פעולתהרובוט תהיה מצוינת למטרה זו, מכיוון שהוא יכול לבצע את אותה הפעולה בדיוק רבביותר, תוך הקטנת הסטיות האפשריות.

ישראל אל מול העולם בתחום הרובוטיקה

ישראל היא אחת המובילות בתחום הרובוטיקה בעולם. עובדה ידועה היא שישראל הינה יצואנית מהנדסים מובילה בעולם, וכמו כן אחראית על ההמצאות הגדולות ביותר בעולם בתחומי טכנולוגיה שונים. תחומי המחקר והפיתוח בתחום הרובוטיקה בישראל הם מן המתקדמים בעולם, מחלקות ההנדסה השונות במכללות ובאוניברסיטאות המובילות בארץ מקיימות קשרי מחקר מתקדמים עם מכונים אקדמאיים מובילים אחרים ברחבי העולם, ומהוות גורם מפתח בהתקדמות הטכנולוגית העולמית. ישראל אחראית לייצור והמצאה של חיישנים, חלקים וטכנולוגיות חדישות שמשנות את פני העולם ללא הרף ומציגות בפני בעלי מפעלים אפשרויות קלות הרבה יותר לייצור ומיכון.

ומה העתיד טומן בחובו?

רבים שואלים את עצמם: האם ייתכן מצב שבו יום אחד הרובוטים ישתלטו עלינו? הרי גם כך הרבה מן העבודות שדרשו עבודת כפיים התחלפו בעבודת זרועות מכניות. ובכן, התשובה לכך היא קשה, הרי אין לדעת באמת מה העתיד טומן בחובו, אך רבים מעריכים כי רובוטים לא באמת יכולים לפתח תבונה אמיתית הדומה לתבונה של בני אדם. בני האדם הם מכונה כה מורכבת וכה עדינה, המכילה כל כך הרבה אספקטים של צמיחה, גדילה, למידה, תיקון ושיפור עצמי ויכולות חיקוי והתניה – שכמעט ולא ניתן לשכפלן. כדי לפתח מערכות תבונה עצמאיות שמסוגלות להגדיל את היכולות של עצמן, יש צורך למעשה לפתח תבונה אנושית, ויש שיטענו שתבונה כזו מקורה אך ורק בנשמת האדם.

אריאל את ברגר אוטומציה לשירותכם

מומחי החלקים והחלפים בתחום הרובוטיקה אריאל את ברגר מספקים שירותי מקצועי ואדיב כבר שנים לכל המוסדות הגדולים בארץ בתחום הרובוטיקה. כי כשמדברים רובוטיקה, חשוב מאוד שיהיה בצד השני מישהו שמקשיב לצרכים שלכם מחד, ומבין רובוטיקה מאידך, על מנת להשלים את השירות המלא הדרוש לכם. אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון.

לפרטים נוספים חייגו עכשיו -