מהו שסתום?

המילה שסתום היא מעין הלחמה של שתי מילים המתארות את תפקידו: המילה הראשונה היא שתום, כלומר פתוח ואילו המילה השנייה היא סתום, כלומר סגור. אי לכך, כבר לשמע שמו של ההתקן המכני הנפוץ הזה ניתן להבין את תפקידו הבסיסי – פתיחת או סגירת מעברים.

שסתומי סגירה במערכות אינסטלציה
שסתומי סגירה משמשים לסגירה, פתיחה או ויסות של זרימת נוזלים במערכת. להלן שסתומי הסגירה העיקריים הקיימים:
  • דיסקה – זהו ככל הנראה שסתום הסגירה הבסיסי ביותר הקיים. הדיסקה בשסתום זה נסגרת על תושבתמיוחדת על ידי סיבוב כוש בעל הברגה. מאחר שהן התושבת והן הדיסקה נמצאות בזווית של 90 מעלות ביחס לקו הציר של הצנרת, כאשר מתרחש שינוי בכיוון הזרימה בשסתום, נוצרת מערבולת וכמובן שגם הפסדי זרימה.
  • שער – בניגוד לשסתום דיסקה, שסתום השער מאפשר לנוזלים לעבור דרכו מבלי שהוא גורם לשינויי כיוון ולכן הפסדי הזרימה מינימליים. הוא נקרא כך משום שהחלק החוסם או האוטם הוא מעין סכראו שער שנסגר בניצב לכיוון זרימת הנוזל. החלק האוטם מורד ומועלה על ידי כוש בעל תבריג ובניגוד לשסתום הדיסקה, שסתום זה נמצא במצב פתוח לחלוטין או סגור לחלוטין ולא מיועד לווסת את הזרימה. הסיבה לכך היא שכאשר הוא פתוח או סגור חלקית, הסכר נעלצדדים, רועד ופוגם בתושבות.
  • פרפר – מורכב מדיסקה הנעה על ציר הממוקם בתוך בית השסתום בתנועה סיבובית. לפתחי השסתום יש ממדים הזהים לחלוטין לאלה של הצינורות המחוברים אליו. מאחר שנחוץ רק רבע סיבוב כדי לחסוםאת הזרם, שסתומים אלו מתאימים במיוחד עבורר מערכות הדורשות יכולת סגירה או פתיחהמהירה במיוחד.
  • דיאפרגמה– שסתום סגירה נוסף הנמצא בשימוש נרחב בתעשייה, במיוחד במערכות שבהןזורמים כימיקלים ונוזלים קורוזיביים בטמפרטורות נמוכות במיוחד. במקרה זה, מעבר הנוזל נחסם באמצעות דיסקת גומי גמישה (דיאפרגמה) שנלחצת באמצעות כוש מתברג.
סוגים נוספים של שסתומים במערכות צנרת
  • שסתומים אל חוזרים – שסתומים אלו, הנקראים גם חד כיווניים, מותקנים במערכות צנרת במקומות שונים כדי למנוע זרימה חוזרת של נוזלים, בדיוק כמו השסתומים שניתן למצוא בוורידי הגוף, המונעים זרימה חוזרת של הדם. הם נפתחים ונסגרים באמצעות הלחץ של הנוזל הזורם בצנרת ואינם נשלטים ידנית, בניגוד לשסתומי הסגירה שהוזכרו לעיל.
  • שסתומי סגירה אל חוזרים – סוג זה משלב בין הרעיון העומד מאחורי שסתומי הסגירה לבין הרעיון העומד מאחורי השסתומים האל חוזרים שכן הכוש בשסתומים אלה לא מחובר בצורה קשיחה לדיסקה אלא רק נשען עליה. לכן, כאשר מבריגים את הכוש כלפי מעלה, הדיסקה יכולה לרדת או לעלות והשסתום מתפקד על תקן שסתום חד כיווני, אך כאשר מבריגים את הכוש כלפימטה, הוא מפעיל לחץ על הדיסקה וכך השסתום נסגר.
  • שסתומי הקלת לחץ ושסתומי ביטחון – שסתומי הקלת לחץ או שסתומי ביטחון מיועדים להגן על מערכות צנרת מפני לחץ יתר מסוכן. בשסתומים מסוג זה הדיסקה נשענת למעשה על התושבת באמצעות קפיץ דרוך ואת לחץ הפתיחה ניתן לכוון באמצעות הרפיה או הקשחה של הקפיץ בהתאם לצורך.
לרכוש שסתומים מהמומחים בתחום
עד כה עסקנו רק בחלק מסוגי השסתומים שניתן למצוא במערכות אינסטלציה, אך קיימים גם כמובן שסתומים במנועי דיזל ובנזין, בצמיגים, במכונות תעשייתיות ועוד. לקבלת פרטים נוספים ולרכישת שסתומים מכל הסוגים 
אתם מוזמנים ליצור קשר עם אנשי המקצוע המומחים של חברת אריאלאת ברגר בע"מ, המתמחה בשיווק של עזרים ורכיבים למערכות אוטומציה שונות.

ליצירת קשר באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צור קשר" באתר ונציגי החברה ישובו אליכם תוך זמן קצר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *