אוטומציה, חיישנים, מפסקים, גלאים ומצלמות למפעלים וחברות

איך שימוש באוטומציה בחברה שלכם יכול להגדיל לכם את המכירות

האוטומציה נכנסה כיום לכל תחום פעילות בחיינו. מדובר בשימוש במוצרי אלקטרוניקה ובמכשירים מבוקרים, שמאפשרים לקבל שליטה על תהליכים במטרה לשפר את היעילות והאמינות.

פרט לכך במרבית המקרים האוטומציה מהווה תחליף לעבודה קשה ומאומצת, מה שמאפשר לבעל חברה, מפעל יצרני ואפילו עסק קטן לחסוך במשאבים ובעלויות בגין תפעול העסק.

אוטומציה כוללת אלמנטים מרכזיים רבים, מערכות ופונקציות עבודה כמעט בכל ענפי התעסוקה, והיא נפוצה בשימוש במיוחד בייצור, בתחבורה, במערכות הגנה ועוד.

ניתן ליישם הים אוטומציה בפונקציות שונות, לרבות שילוב, התקנה, רכש, תחזוקה ואפילו שיווק ופרסום בעסק.

 

אוטומציה בסביבה המשרדית

מצלמת איכות מוצר
מצלמת איכות מוצר

טכנולוגיית המידע שינתה את פניה לחלוטין ב- 4 העשורים האחרונים, וכתוצאה מכך השתנתה גם הסביבה המשרדית. פונקציות כמו תקשורת, תיעוד, התכתבות והגשה הפכו לאוטומטיות לחלוטין, מה שהפחית את כמות הרהיטים והמכשירים שבמשרד- ארונות אחסון לקלסרים נעלמו לתיקיות במחשב, מכונות כתיבה רועשות התחלפו במקלדות וצגי מחשב ושולחן העבודה התרוקן מציוד משרדי, פתקיות, יומנים, לוחות שנה, ספרי טלפונים ועוד.

 

אוטומציה בשיווק העסק בזירה הדיגיטלית

בעוד תהליכי אוטומציה בשיווק הסתכמו בעבר בשליחת מיילים אלקטרוניים או רישום של לקוח באתר, כיום פלטפורמות שיווק רבות מאפשרות לבצע אוטומציה למגוון פעולות שיווק בהתאם לדרישות המפרסם.

כיום ניתן לפעול במספר פלטפורמות שיווק במקביל, לקבל דו”חות אודות הצלחת קמפיין, לתזמן פרסומים ואפילו להגדיר קהלים לפי סיווגים שונים- מיקום, מין, גיל, השכלה, הרגלי רכישה, תחביבים ותחומי עניין ועוד.

האוטומציה בעולם השיווק הדיגיטלי מאפשרת למפרסם להשקיע בקריאייטיב, כשהוא מקבל מידע מדויק, מבצע אופטימיזציה תוך כדי תנועה ומתרכז בשיפור הקמפיין.

הודות לנתוני חשיפה והמרה הוא יכול לאמוד את הצלחת פעולות השיווק, וכך גם לייעל את מאמציו בכל עת.

 

אוטומציה במפעלים

אוטומציה במפעלים ובסביבות ייצור מאפשרת חיסכון משמעותי בכוח אדם, דיוק ועקביות בייצור ובקרת איכות גבוהה. היא מגדילה את התפוקה של העסק ומאפשרת להגיע להצלחה עסקית גבוהה יותר באופן משמעותי.

היא למעשה מגדילה את התפוקה של העסק והרווחיות שלו, ובכך מציבה אותו במגרש של הגדולים.

בעידן המודרני, בו נדרש מעסק יצרני לייצר יותר בפחות זמן, אם חברה, עסק או מפעל בוחרים לוותר על פתרונות אוטומציה מתקדמים, הם עתידים להישאר מאחור, אך כל מי שישכיל לשלב אותם צפוי לשמור על גלגלי השיניים מסתובבים ואף להגדיל את הפעילות העסקית והמכירות של העסק באופן משמעותי.

 

יתרונות השימוש באוטומציה במפעלים ובעסקים יצרניים

חיישן פוטואלקטרי
חיישן פוטואלקטרי
 1. אוטומציה היא פריון גבוה יותר

מפעלים שבוחרים להיעזר בפתרונות אוטומציה יכולים להכפיל את היקף הייצור ואפילו לשלש אותו, שכן האוטומציה פותרת אותם מהתלות בכוח אדם והיא מאפשרת ריצה לטווח הארוך עם צורכי תחזוקה מינימליים באופן יחסי.

זה מאפשר לחברות להתעלות על המתחרים בענף, גם עם מוצרים פשוטים, ומבלי לגרוע מאיכות הייצור והמוצר.

 

 1. עלויות נמוכות יותר

באמצעות האוטומציה ניתן לפשט את התהליך המורכב של ייצור מוצר למרכיביו הבסיסיים ביותר.

היא מאפשרת לשדרג מערכות עד ליעילות מרבית תוך הפחתה בייצור החום והפסולת, שימוש במינימום אנרגיה והתמקדות בתנועות מבוקרות ומדויקות. כל אלו הופכים את הייצור לזול יותר, מה שמסייע לחברה להגדיל את הרווחים.

 

 1. בטיחות במקום העבודה

גם המערכת הרובוטית המתוחכמת ביותר חסרת תועלת ללא התבונה האנושית שמנחה אותה. בעת המשמעות של פריסת אוטומציה במפעל היא שהעובדים כבר לא צריכים לדאוג לביצוע משימות מסוכנות ומלוכלכות ביותר, מה שמצמצם את הסיכון לתאונות עבודה ומגן על בטיחות העובדים במקום העבודה.

 

 1. מיקוד ברמה גבוהה

דרך נוספת באמצעותה העובדים נהנים מהאוטומציה היא באמצעות היכולת להתמקד במשימות אסטרטגיות ברמה גבוהה ושימוש במומחיותם באופן ממוקד יותר.

כשנחסכת מהעובד עבודת הכפיים המייגעת, שעוברת למכונות, הוא יכול להביא לידי ביטוי את כישוריו באופן חופשי ויצירתי יותר, ובכך להגדיל את המעורבות שלו ואת התשוקה שלו לעשייה.

 

 1. דיוק ועקביות בפעולות

אוטומציה עוסקת גם בביצוע פעולות חוזרות ויומיומיות שמבוצעות באופן זהה.

כתוצאה מכך מובטחת תוצאה עקבית ומדויקת בכל פעם, מה שמפחית את הסיכוי לטעויות, מפחית את הבלאי ומאפשר לעובד להתפנות גם לבקרת איכות ברמה גבוהה יותר בכל אחת מחנות הייצור.

 

חשוב לזכור, שאספקה מתמדת של שירות באיכות גבוהה מתורגמת בסופו של יום ללקוחות מרוצים ונאמנים, ומאחר והפרודוקטיביות, העקביות והאחידות הן אבן הפינה של המפעל היצרני, החלפת ידיים יגעות בתכנת אוטומציה היא פתרון מושלם למי שמבקש ליצור קו ייצור אמין, אחיד, עקבי ומדויק.

 

 1. ניהול קל ושליטה בפעילות החברה

עם כל כך הרבה מערכות מגוונות, ההבנה של מה קורה בכל אחד משלבי תהליך הייצור יכולה להיות מאתגרת מאוד.

האוטומציה מאפשרת לבעל החברה לבקר על כל תהליכי הייצור והמכירה באמצעות מסלול דיגיטלי להיבטים השונים בניהול החברה.

האוטומציה מעניקה למעשה גישה נוחה לערכי מפתח של תהליכים שונים כמו מכירות, שירות לקוחות, ניהול פיננסי של העסק, חיוב עסקאות ועוד.

 

 1. רמה גבוהה של שביעות רצון הלקוחות

אוטומציה של תהליכים עסקיים הופכת את הלקוחות לשבעי רצון הודות למוצרים ושירותים עקביים, מה שמשפר את אמינות החברה ואת הבטחת המותג.

כך לדוגמה, לקוח יכול לבצע רכישה מקוונת ולעקוב אחר מצב ההזמנה מבלי ליצור קשר עם שירות הלקוחות או עם משרדי החברה, מה שמעניק לו שקט נפשי, וודאות וביטחון.

 

כיצד השפיעה האוטומציה על החיסכון בעלויות?

במאמר שפורסם על ידי מכון ברוקינגס ברשת, נכתב על ידי דרל מ.ווסט, מנהל המרכז לחדשנות במכון וסגן נשיא ומנהל מחקרי ממשל, שהשימוש באוטומציה ורובוטיקה עומד על 16% במדינות מתועשות, ובמדינות כמו דרום קוריאה ויפן, החיסכון מגיע אף ל- 30% בממוצע (נכון לשנת 2016).

 

מוצרים קטנים שמחוללים שינויים גדולים בתעשייה, בתעשיית ההייטק ובתעשיית הסטארט- אפ

אנקודר סיבובי / חיישן זוויתי
אנקודר סיבובי / חיישן זוויתי

להלן מספר דוגמאות של מכשירים שנמצאים בשימוש במפעלים שונים, אך חוצים את גבולות פס הייצור ומשרתים אותנו בתעשיות השונות לצורך בקרה, שליטה בתהליכים, בדיקה, ניטור ועוד.

 

 1. קאונטרים – מונים וצגים שונים מאפשרים לבצע יישומים מגוונים ולשלוט במגוון תהליכים:
 • ספירה של כמויות
 • זיהוי ותצוגה של מידות אורך, זווית, שיפוע ומיקום
 • מדידה, מעקב ובקרה אחר מהירות
 • השוואה של ערכים, חישוב הבדלים, יחסים ומשתנים שונים לצורך בקרת תפוקה
 • תקשורת יעילה מול בקרים באמצעות ממשק טורי
 • ועוד…

 

 1. מפסקים וקופסאות מפסקים – מתוכננים לביצועים גבוהים, ומספקים פתרונות חישה באמינות גבוהה במקומות בהם מתגים קונבנציונליים נכשלים.
 2. מבטיחים ביטחון ביישומים מורכבים ומאתגרים, מצמצמים את זמן ההשבתה ומגדילים את הרווחיות.
  מפסקים מתקדמים מבטיחים יכולת עבודה שוטפת ורציפה, עמידות מרבית בתנאי לחץ גבוה, טמפרטורות קיצוניות, סביבה רטובה, מלוכלכת ואף בתנאי שטח קשים או מסוכנים כמו עבודה בזרם גבוה או בסביבה נפיצה.
 3. חיישנים – מאפשרים בקרת פעולות, תזמון ופיקוח על תהליכים בצורה חכמה ויעילה.
 4. סעפות פניאומטיות – סעפות מתקדמות מאפשרות לשלוט בפונקציות שונות ולהזין פקודות חשמליות לפי הצורך. אפשרות תצוגה על גבי הסעפת מאפשרת זיהוי סטטוס, קצר בחיישן, מתח נמוך או חסר, חוסר מודול, הפעלה של בדיקה עצמית, אגירת מידע אודות תקלות ומפגעים ועוד.