חיישן הוא סנסור, מכשיר מכני שהשימוש התעשייתי בו הוא נרחב וגדול מאוד. תחום החיישנים הוא חדש יחסית בעולם התעשייה, אך כיום הוא נחשב בגדר חובה. תחשבו על זה, איפה לא נוכל למצוא חיישן? אך ורק במערה או באמצע היער. העולם הטכנולוגי שבו אנו חיים מספק לנו מכשירים אינספור, וכולם עושים שימוש בחיישנים מסוג כזה או אחר.

מהו חיישן?

חיישן, הנקרא גם מתמר, גלאי, או מד, הוא מכשיר טכנולוגי המסוגל לקרוא ערכים בעולם הפיזי מוחשי שבו אנו חיים ולהמירם לערכים
פיזיקליים, לאותות חשמליים או למידע המועבר לצרכי מדידה, בקרה והפעלה.
חיישנים הם מרכיב חשוב בתחום האוטומציה, מכיוון שבאמצעותם הרובוט מסוגל לעשות את עבודתו ולקבל את המידע שלו הוא זקוק.
ניתן לדמות חיישן טכנולוגי לחיישן פיזי כמו שקיים אצלנו. קחו למשל את העיניים שלכם.
אנו מסתכלים על העולם סביבנו, ומזהים תכונות פיזיקליות של אור המוקרן מחפצים וחוזר אלינו.
באמצעות קליטה של אור זה, מועבר מידע למוח, מידע זה מעובד ומופקים נתונים שונים שיכולים לעזור לנו לבצע את עבודתנו.
על ידי העיבוד המתבצע במוח אנו מסוגלים להעריך מרחק, לזהות חפצים ובני אדם, ואפילו לתת להם שמות ייחודיים לזיהוי.

אילו סוגי חיישנים קיימים?

קיימים סוגים שונים ורבים של חיישנים, כשכל חיישן מיועד לקלוט סוג אחר של ערכים פיזיקליים. תוכלו למצוא חיישני טמפרטורה, שינוי נפח באוויר, שינוי בתנועת האוויר, חיישנים כימיים, חיישנים מכניים פשוטים כמו כפתור במכונה וחיישנים מכניים מורכבים כמו מד משקל או מד לחץ. בשנים האחרונות התפתחו חיישני קירבה קיבוליים הפועלים על שדר אלקטרו מגנטי, חיישנים אלה הם הבסיס לכל מסכי המגע שבהם אנו משתמשים היום.

איפה נוכל להיתקל בחיישנים?

פשוט בכל מקום! לחצתם על כפתור במעלית? השתמשתם בחיישן! עליתם על המשקל בבית לראות כמה הצלחתם להפחית במשקל? השתמשתם בחיישן. החזקתם טלפון, הפעלתם מיקרוגל, השתמשתם בשלט, כל אלה מכילים חיישנים! העולם הטכנולוגי שבו אנו חיים מבצע שימוש נרחב בכלים טכנולוגיים לצורך הפעלה של מכונות וקיום תהליכים שונים, בין אם באופן ביתי ופרטי, ובין אם בהיקפי ענק מסחריים לצרכי ייצור ותעשייה.

חיישנים בשירות התעשייה

עולם האוטומציה הוא זה שמאפשר לקדמה התעשייתית להתקיים. תהליכי ייצור ממוכנים ורובוטים מתקדמים עוזרים לבעלי מפעלים לבצע את עבודתם ולייצר סדרות של מוצרים בדיוק רב. כיום אף ניתן לבצע תהליכי מדידה ובקרה באמצעות רובוטים העושים שימוש בחיישנים שלהם כדי לקלוט פרטי מידע מן הסביבה הפיזית שבה הם נמצאים. דמיינו לעצמכם סרט נע ועליו מוצרים שאותם יש לבדוק ולבקר את איכותם. בעבר עבודה זו התבצעה על ידי בני אדם שעמדו מול המוצרים והסרט הנע ועשו שימוש בחיישנים הפיזיים שלהם כדי לקבל את המידע הדרוש ולעבד אותו. כיום, העבודה מתבצעת באמצעות רובוט בעל חיישן מיוחד שקולט את הערכים הפיזיים שאותם יש למדוד ולבקר ומבצע תהליכי עיבוד פנימיים שמסוגלים לברור את איכותו של המוצר שלפניהם.

אריאל את ברגר – המקצוענים בחיישנים!

צריכים חיישן ולא יודעים איזה? מחפשים בדיוק את החלק המתאים שמיוצר קרוב לבית באחריות מלאה? אריאל את ברגר כאן לשירותכם, מוכנים לספק לכם כל חיישן ובקר שאתם רק צריכים למערכות האוטומציה שלכם. אנו מספקים שירותי חלקים וחלפים למערכות מיכון ואוטומציה לחברות הגדולות במשק הישראלי, ומתמחים במקצועיות גבוהה של כל חלק וחלק. מה שטוב לבתי הזיקוק בחיפה, ובאשדוד, חברת החשמל ולתעשייה הביטחונית – בוודאי יתאים גם לכם.